IVAR FROUNBERG               professor/miscelaneous/workshops and concertprograms

 

 

2001

 

september 2001 KORK workshop m. komposisjonsstuderende

 

oktober 2001 Samtidsensemblet workshop m. komposisjonsstuderende

 

2002

 

2002    fellenordisk/tysk komposisjonsseminar i forbindelse med MAGMA i Berlin

 

marts 2002 KORK workshop m. komposisjonsstuderende

 

13. september 2002 Samtidsensemblet: SILENCEdisquised! (programme)

            Charles Ives: The Unanswered Question (1908)

            Salvatore Sciarrino: Esplorazione del bianco II (1986)

            Walter Zimmermann: Northwest Passage (1995)

            Edgar Varse: Octandre (1923)

            Morton Feldman: False Relationships and the Extended Ending (1968)

 

oktober 2002 KORK workshop m. komposisjonsstuderende

 

2003

 

2003    NoTAM-kursus i Max/MSP for komposisjonsstuderende

            Ekskursion til Druskininkiai, Lithuania for komposisjonsstuderende

 

februar 2003 Samtidsensemblet workshop m. komposisjonsstuderende

 

marts 2003 KORK workshop m. komposisjonsstuderende

 

4. april 2003 Samtidsensemblet: musikTEATERmusik (programme)

            Bente Leiknes Thorsen: Kviss/kvass

            Boris Blacher: Abstrakte Oper (1953)

            Mauricio Kagel: VarietŽ (1976-77)

 

april 2003 KORK workshop m. komposisjonsstuderende

 

5. september 2003 Samtidsensemblet UNM

            Bengt Bratt: Transitions

            Magnus Jensson: Mith

            Regin Petersen: Blue and China

 

2004

 

2004    NoTAM-kursus i OpenMusic for komposisjonsstuderende

            NMHs kammerkor urfremf¿rer v¾rker af komposisjonsstuderende

           

vŒren 2004 konkurrance om v¾rk til Abel prisen i samarbejde med Det norske Vetenskaps-Akademi/Abel-prisen.

 

uke 13 2004 Samtidsensemblet (programme)

            John Cage: Koncert for prepareret piano (1950-51)

            George Crumb: Night of Four Moons (1969)

 

h¿sten 2004    opstartsfanfare v. komposisjonsstuderende

workshop med Oslo Strykekvartett for komposisjonsstuderende

 

10. september 2004 Samtidsensemblet: Den blide modernisme (programme)

            George Benjamin: At First Light (1982)

Witold Lutoslawsky: Chantefleurs et Chantefables (1989-90)

            Hans Abrahamsen: Winternacht (1978, arr. 1987)

Silvestre Revueltas. Pianos (1934)

            Louis Bunuel/Salvador Dali: Un chien andalou (1929)

            Wolfgang Rihm: Bild (1984)

 

h¿sten 2004 Dansk/norsk Ultima-seminar (1) pŒ Lysebu    

m. komposisjonsstuderende fra Oslo og K¿benhavn

 

14. oktober 2004 Samtidsensemblet ULTIMA: Maxi-minimalisme? (programme)

            Ignas Krunglevicius: The Grid (2003)

            Yves Klein: Sinfonie Monotone (1947-48)

            Pelle Gudmundsen-Holmgreeen: Re-repriser (1967)

            Louis Andriessen: De tijde (1980-81)

 

2005

 

2005    Samarbeide m. Barratt-Due Musikinstitut om v¾rk af komposisjonstuderende til Oslo Camerata

 

vŒren 2005 Samtidsensemblet workshop: Improvisasjon/Notasjon? m. komposisjonsstuderende

 

18. mai 2005 KORK bestilling av 5 miniatyrer (3Õ) av kompositsjonsstuderende

            Emil Bernhardt, Erik D¾hlin, J¿rgen Karlstr¿m, Bj¿rn Skjelbred, Bente Leiknes Thorsen

 

09. september 2005 NMH sinfonietta: Konfrontasjoner (programme)

Bj¿rn Skjelbred: Wave-chains (2005, urframf¿ring)

Igor Stravinsky: Movements (1959)

Luigi Nono: PolifonicaMonodiaRitmica (1951)

Igor Stravinsky: Dumbarton Oaks (1938)

 

h¿sten 2005 Norland prosjekt: R¿dt Hav m. fire komposisjonsstuderende

 

15. oktober 2005 NMH sinfonietta: Made in the USA (programme, instruction)

John Cage: Ryanji (1983-85)

Steve Reich: Six Pianos (1973)

John Cage: Wintermusic – Atlas Eclipticalis (1962)

Terry Riley: in C (1968)

 

                                                2006

 

2006    Samarbeide m. Barratt-Due Musikinstitut om v¾rk af komposisjonstuderende til Oslo Camerata

            ekskursjon til Paris for komposisjonsstuderende

            NoTAM-kursus i Max/MSP for komposisjonsstuderende

 

2006    Samarbeide m. klaveravdelingen pŒ NMH med urfremf¿ringer for klaver

            Euphonium – prosjekt med stipendiat Geir Davidsen

            HŒvamŒl – prosjekt med sangstuderende Arild Bagge

 

31. marts 2006 NMH sinfonietta (programme)

Diana Burrell: Gold (guest professor)

Therese Birkelund: a glimpse of silver (2006, urframf¿ring)

Klaus Sandvik: TŒke (2006, urframf¿ring)

Eyvind Buene: Possible Cities

 

08. september 2006 NMH sinfonietta: Paris/London (programme)

William Walton: Facade (1922)

Igor Stravinsky: Octet (1923)

Darius Milhaud: La creation du monde  (1922-23)

 

h¿sten 2006 Dansk/norsk Ultima-seminar (2) pŒ Lysebu    

m. komposisjonsstuderende fra Oslo og K¿benhavn

 

                                                2007

 

                                                2007    Samarbeide m. Barratt-Due Musikinstitut om v¾rk af komposisjonstuderende til Oslo Camerata

workhsop m. trombonisten Niels-Ole Bo Johansen for komposisjonsstuderende

 

02. marts 2007 NMH sinfonietta (programme)

Dimitri Shostakovitch: Suite for Jazz Orchestra No. 1

Nikolay Apollyon: Kammerkoncert

Dimitri Shostakovitch:  Three Songs On Poems of Pushkin

Galina Ustvolskaya: Symfoni nr. 5

Nicolaus A. Huber: Music on Canvas (2002, guest professor)

 

:::::Pictures:Tilsendte foto:NMH:Negyesy.jpg        professor Janos Negyesy w. friends  at NMH

 

23. marts 2007 Et m¿te med den moderne Paganini (programme and performance)

John Cage: Freeman Etudes 1 – 16, Janos Negyesy (guest professor)

 

27. april 2007 NMH sinfonietta: bl.a. komposisjonsstuderende (programme)

¯yvind M¾land: Tungt regn

Klaus Sandvik: Elastic Living

Bara Sigurjonsdottir: stalka

Michael Obst: Fabrica (1994)

Bente Leiknes Thorsen: (no beginnings) BeginningsClichŽs and recirculations

 

:::::Pictures:Tilsendte foto:NMH:ZaMuZu.JPG         professor Za Mu Su fra Beijing University

lectured on Mongolian music

10. oktober 2007 NMH sinfonietta (programme)

Pelle Gudmundsen-Holmgreen: Plateaux pour deux (1970)

Per N¿rgŒrd: Many Returns to Bali (2003)

Pelle Gudmundsen-Holmgreen: Strykekvartett nr. 4 (1967)

Per N¿rgŒrd: Spell (1973)

 

26. oktober 2007 Den nordiske tone? (programme, note)

Karin Rehnquist: Anrop (1997)

Bent S¿rensen: The Weeping White Room (2002)

Kaia Sariaho: Lichtbogen (1986)

Karin Rehnquist: Inrop (1997)

Rolf Wallin: Boyl (1995)

Karin Rehnquist: Utrop (1997)

 

                                                2008

 

26. februar 2008 Kvarttonemarimba (supervisor)

Avsluttende stipendiatkonsert m. Kjell Tore Innervik

 

28. februar 2008 NMH sinfonietta (programme)

Gerhard StŠbler: Hart auf Hart (1986)

Eric Satie: Parade (1916-17)

Eric Satie: CinŽma m. film av Rene Clair (1924)

 

10. april 2008 NMH sinfonietta (programme)

Arnt HŒkon nesen: Frames (urframf¿ring)

Gyorgy Ligeti: Kammerkonzert (1969/70)

Poul Ruders: Middelaldervariationer (1974)

 

august 2008 F¿rste Sanntidssymposie i samarbeide m. School of Improvised Music, New York med komposisjonsstuderende

 

04. september 2008 Ung Nordisk Musikkfest

Nicolai Worsaae: Fastbreaks

Ari Rompanen: Sol/Nemesis

Sebastian Rapacki: Jag lyssnade efter ljugnet

Daniel Barnason: …ll hij—d bida thagnar

Timothy Page: Torsion

 

06. oktober 2008 NMH sinfonietta: komposisjonsstudenter (programme)

Martin ¯degŒrd: Alba (2007, urframf¿ring)

Kai Grinde Myrann: Interlude (2007, urframf¿ring)

Eirik Ramb¿l: zoom in, zoom ut (2008, urframf¿ring)

Pia M¿ller Johansen: Where have you been all these years? (2007, urframf¿ring)

Julian Skar: Schrieb (2007)

 

                                                2009

 

26. februar 2009 Pilotprosjekt: Telling avh¿r og erindring (programme, regi, performance)

            Henrik Hellstenius: Victoria teller

            Ivar Frounberg: Édal niente

            Ignas Krunglevicius: Interrogation

 

august 2009 Annet Sanntidssymposie i samarbeide m. School of Improvised Music, New York med komposisjonsstuderende

 

23. oktober 2009 Urban Meditations (programme)

Charles Ives: fra Set No. 1:

The SeeÕr, Allegretto Sombreoso, Calcium Light Night, Like a Sick Eagle

George Antheil: A Jazz Symphony

Steve Reich: City Life

 

                                                2010

 

15. januar 2010 NMH sinfonietta (programme)

Simon Sten-Andersen: Praesens (2001) (guest professor)

Carlos Salzedo: Concerto for harp (1926)

Martin ¯degaard: der frav¾ret av stillhet b¾res og brytes (urframf¿ring)

Gyorgy Ligeti: Hornkoncert (1998/99)

 

:::::Pictures:Tilsendte foto:Vinterlyd10:sinfonietta_1.gif        NMH Sinfonietta 5 marts 2010

 

05. marts 2010 NMH sinfonietta: Ivar Frounberg 60 Œr

Ivar Frounberg: The Quantum Mechanics of my Life (urframf¿ring)

 

03. september 2010 Elektrisk fiolin i det digitale rom (supervisor)

Avsluttende stipendiatkonsert m. Victoria Johnson

 

16. oktober 2010 Pilotprosjekt: Niccolo Paganini & elektronikk: fornyelse og revolusjon

            m. Terje Moe Hansen, Victoria Johnson, Niels-Ole Bo Johansen

 

22. november 2010 Musikkakademiet: Persephassa

            workshop, introduktion og fremf¿ring av Iannis Xenakis: Persephassa

 

12. november 2010 NMH sinfonietta (programme)

Arne Nordheim: Tractatus

Karstein Djupdal: Svarthvit Fluesnapper (urframf¿ring)

Martin Rane Bauck: Souffrance (urframf¿ring)

Witold Lutoslawsky: Chain 1

 

2011

 

2011    Ekskusjon til Berlin for komposisjonsstuderende

 

04. marts 2011 Norsk og internasjonal modernisme (programme)

Bruno Maderna: Serenata per un satellite (1969)

Arne Nordheim: Aftonland (1957)

Finn Mortensen: Kammermusikk op. 31 (1968)

Karlheinz Stockhausen: Kontra-Punkte (1952 rev.53)

 

01. april 2011 Der finnes ingen grenser i grenseland (programme)

Rolf Wallin: Under City Skin (2009)

Agnes Pettersen: Venterom (2011, urframf¿ring)

 

            august 2011 adaption of Arne Norheim: Landet synger (project)

 

11. november 2011 Ein Bekannter Unbekannter (programme)

Henri Pousseur: Symphonie a quinze soliste (1954)

Simon BerggŒrden: Dobbeltkoncert for to fioliner og sinfonietta (urframf¿ring)

Bernd Alois Zimmermann: Concerto for obo og lille orkester (1952)

Ian ¯ystein Figenschou: Palatum Palette (urframf¿ring)

 

                                                2012

 

02. marts 2012 Durations and Routine Investigations (regi)

Helmuth Lachenmann: Guero

Morton Feldman: Durations II

Salvatore Sciarrino: Capprice 1

Morton Feldman: Durations III

Salvatore Sciarrino: Capprice 2

Morton Feldman: Durations I

Helmuth Lachenmann: Pression

Morton Feldman: Routine Investigations

 

:::::Pictures:ANS:SRW0019_2.jpg         Research fellow Sunniva Wettre in

The History of My Instrument

08. juni 2012 The History of My Instrument (supervisor)

            Avsluttende stipendiatkonsert m. Sunniva R. Wettre